Новият албум на Ринго Стар Look Up (“Вдигни очи”) ще излезе през януари и е съвместен проект с маестрото на класическото кънтри Ти Боун Бърнет, съобщава АП.
Първият обоист на оркестъра на Ванкувър (Канада) – Марин Тинев, пристига в София за откриването на 34-тия сезон на Нов симфоничен оркестър (НСО) с произведението на Жан Франсе – „Цветният часовник“, съобщават от музикалната формация.
Събитието е на 20 ноември в зала „България“.
Тинев ще участва и в изпълненото на Първата оркестрова сюита от Йохан Себастиан Бах. Във втората част на вечерта ще прозвучи последната симфония на Моцарт – „Юпитер“ (№41).
ТВОРБИТЕ
Баховата Сюита №1 е нотирана за два обоя, фагот, струнни и клавесин, като дървените духови инструменти понякога се третират като самостоятелно трио. „В първата и последната част на увертюрата духовите инструменти просто дублират струните, за да създадат по-плътен оркестров зв
Димитър Живков ще представи комедийния си спектакъл "Любовен тиквеник" в Младежки дом в Пазарджик, съобщиха от културната институция.
Продукцията е на "Перо и вятър", а събитието ще се осъществи на 13 ноември (сряда) в голяма зала на Младежки дом.
В това представление, Димитър Живков забърква един любовен тиквеник, поднасяйки всичките си таланти, гарнирани с много смях, върху канапе от емоции с разнообразни вкусове. Един Мастършеф, който заради любовта си към жената, за която готви, неусетно се превръща в Мастършут, разясняват още организаторите.
"Перо и Вятър" е организация, която продуцира театрални постановки и развива нови сценични формати, добавят още от Младежкия дом.
Както информирахме, в Младежкия дом в областния град през идната седмица ще бъде представена и друга постановка - "Палечка". Представлението е продукт на театрална школа "Пласт
Японски куклен театър ще гостува на сцената на формация „Нюанси“ в Троян, съобщи Моника Генкова, режисьор към театрална студия „Нюанси“.
На 12 октомври в Троян ще бъде представен спектакълът „Дъщерята на самурая“, подготвен от софийската театрална формация „Сенджу“. Пиесата е по мотиви от японската народна приказка „Химе с голямата шапка“ и е подходяща както за деца, така и за възрастни, каза Генкова.
За създаването на представлението са използвани похватите на японския марионетен театър „Такеда“, водещ началото си от 17-и век. Марионетките, използвани в представленията, се отличават със своите прецизни движения и реалистичен външен вид и са изработени от автентични материали от Япония.
„Сенджу“ са сред малкото в света, които работят с кукли „Такеда“, а ментор на теа
Изложбата „Старите къщи на Добрич“ е подредена в Окръжен съд – Добрич, съобщиха от институцията.
От институцията допълват, че експозицията включва рисунки от фонда на Младежки център Захари Стоянов“ – Добрич.
Творбите в изложбата са създадени през 2018 г. от възпитаници на ателие “Палитра” с ръководител Галина Върбанова. Малките художници са рисували, вдъхновени от архитектурата на сгради от началото на миналия век, разположени в централната част на Добрич.
Домакините от Окръжния съд се радват да посрещнат поредната изложба, предоставена от Младежкия център, с който съдът има дългогодишно партньорство.
Рисунките са подредени в обновеното изложбено пространство на петия етаж в съдебната сграда. Там е монтирана нова система за окачване, която осигурява по-лесно и безопасно аранжиране на картини.
При
Мюзикълът "Емилия Перес" на Жак Одиар е избран от Франция да се състезава в категорията за най-добър международен филм на наградите "Оскар", предаде АФП, позовавайки се на Националния център по кинематография.
Заснет на испански език и отчасти мрачен трилър, отчасти хореография под звуците на регетон, филмът разказва историята на мексикански наркобарон, който променя живота си и става жена.
"Емилия Перес" спечели наградата на журито на кинофестивала в Кан, както и отличие за колективно изпълнение за Зоуи Салдана, Селена Гомес и транссексуалната главна актриса Карла София Гаскон.
Предложението на Франция трябва да бъде изпратено до американската Академия за кинематографично изкуство и наука, която присъжда наградите "Оскар".
Киноакадемията ще обяви на 17 януари 2025 г. кои страни са номинирани в катего
Обръщането към кънтри музиката не е нещо ново за бившия член на „Битълс“. „Направил съм 20 албума и във всеки от тях винаги има песен, която е кънтри“, каза 84-годишният Ринго неотдавна пред Асошиейтед прес.
Любовта му към музиката започва още в детството, заедно с привързаността му към блуса, суинга и всичко останало, което идва в родния му град.
„Ливърпул е столицата на кънтри музиката в Англия“, казва Ринго и допълва: „Дължи се на това, че е пристанище, а причината за физическата поява на рокендрол музиката в Англия е, че момчетата от корабите отиваха в Америка, в Египет, навсякъде, но те внасяха и музика.“
Много от оригиналите на „Битълс“, които барабанистът изпява, включително What Goes On и Don`t Pass Me By, имат кънтри подтекст.
Кулминацията е вторият му солов албум, Beaucoups of Blues от 1971 г., който е изцяло кънтри.
Вече 60 години „Мила Родино" е химн на България. Той е утвърден на 8 септември 1964 година с указ на президиума на Народното събрание. Създаден е върху основата на патриотичната песен „Горда Стара планина" на Цветан Радославов. Впоследствие текстът е преработен за химн от Димитър Методиев и Георги Джагаров, направена е и допълнителна хармонизация от композиторите Филип Кутев и Александър Райчев.
Цветан Радославов пише текста и композира песента през 1885 г., по пътя към бойното поле на Сръбско-българската война, в която участва като доброволец. Тогава 22-годишният студент по история във Виенския университет използва за мелодията известното в родния му край Свищовско хоро.
През 1905 г. песента е обработена от композитора Добри Христов, който е и автор
Градският Духов оркестър на Ямбол изнесе тази вечер концерт, посветен на първия международен джаз фестивал в България, състоял се в града преди 50 години.
В зрителната общинска зала прозвучаха едни от вечните музикални класики, на които публиката отвърна с нестихващи аплодисменти.
"Благодаря ви! Всичко, което правим, без вас няма смисъл!", обърна се към хората в залата диригентът Васил Шейтанов.
Маестро Шейтанов и музикантите от Духовия оркестър поднесоха подбрана компилация от рядко изпълнявани аранжименти на емблематични произведения – "Един американец в Париж" от Джордж Гершуин, "В настроение" от Глен Милър, избрани моменти от "Исус Христос суперзвезда" от Андрю Лойд Уебър, "Бохемска рапсодия" на Фреди Меркюри, интерпретации на творби на Карлос Сантана и хитове на "АББА".
По време на концерта бе припомнена историята на първия международен
Документалният филм "Елтън Джон: Never Too Late" ще има своята европейска премиера на Лондонския кинофестивал през октомври, съобщи "Варайъти".
Филмът, проследяващ половинвековната кариера на една от най-легендарните фигури в музиката, ще бъде показан на галавечер с участието на Джон на 10 октомври - ден след откриването на кинофестивала.
Документалният филм "Елтън Джон: Never Too Late" е режисиран от Ар Джей Кътлър (Billie Eilish: The World`s a Little Blurry, Listen To Me Marlon) и брачния партньор на певеца, Дейвид Фърниш.
Лентата, поднасяща едно емоционално заредено, интимно и възвисяващо пътешествие, разказва историята на Елтън Джон, който лично обръща поглед назад към живота си и изумителните ранни дни на 50-годишната си кариера.
Докато се подготвя за последния си концерт в Северна Америка на стадион "Доджър", Джон разказва за
Осигурен е безплатен транспорт за всички посетители на тазгодишния фестивал "Open Buzludzha" в подножието на връх Бузлуджа, съобщиха организаторите. Автобуси има от днес до края на фестивала на 11 август.
Шатъл автобусът тръгва от хотел "Kings’ Valley Medical & Spa" на Казанлъшките минерални бани, спира на ж.п. гара Казанлък и стига до "Welcome" зоната на фестивала, където всички посетители могат да представят билетите си, или да закупят такива. Оттам са осигурени вътрешни автобуси до мястото на фестивала. Гостите могат да се възползват от тях, или да се разходят по горската пътека до основната сцена.
В обратна посока автобусите тръгват от основната сцена и стигат до гарата в Казанлък и до хотел "Kings’ Valley Medical & Spa".
Както съобщихме, фестивалът на връх Бузлуджа започва днес и включва разнообразна музикална и дневна програма, к
Хиляди електрически проводници, клавиши, микрочипове и компютърни компоненти създават инсталацията на Елиас Симе на тазгодишното издание на Венецианското биенале на изкуствата.
ДА ВЪЗСТАНОВИМ ВРЪЗКАТА С ОКОЛНАТА СРЕДА
Елиас Симе е роден в Етиопия през 1968 г. Той е мултидисциплинарен художник, известен най-вече с мащабните си релефи, изработени от рециклирана потребителска електроника. Симе е мотивиран от желанието да възстановим и преразгледаме връзката си с околната среда, разказват от Grimm Gallery. По думите им авторът използва техники за сплитане и наслояване, за да създаде огромни мозайки, съставени от клавиатури, вериги, кабели и всякакъв вид електронни отпадъци, внесени в родната му страна. Тези материали се доставят от най-големия пазар на открито в Африка, разположен в етиопската столица Адис Абеба, отбелязват още от галерията.
В началото на новия век на сцената изгрява звездата на продуцента и изпълнител Ти Боун Бърнет – бивш китарист на Боб Дилън и главен куратор на класическото кънтри през последните 25 години. Бърнет е човекът, който стои зад саундтраците на „О, братко, къде си“ и „Истинският Люин Дейвис“, както и зад наглед неправдоподобното сътрудничество между Робърт Плант и Алисън Краус.
Ринго познава Бърнет от десетилетия, но никога не си е сътрудничил с него по цял проект. „През 70-те години на миналия век организирах много партита и той винаги беше там, а аз нито веднъж не го поканих за работа“, спомня си Ринго.
Миналата година двамата се срещат за четенето на поезия от Оливия Харисън, вдовицата на бившия колега на Ринго от групата Джордж Харисън.
Ринго прави поредица от EP-та с различни автори и продуценти, включително неотдавнашно издание с Линда Пери, и предлага Бърнет да му даде песен за следващото. Бърнет бързо се връща с кънтри мелодия.
„Беше красива. Най-красивата песен, която съм чувал от много време насам“, казва Ринго. Той започнал да си мисли: „Защо пък да не запиша кънтри“ и така започва сътрудничеството им по новия му албум.
Look Up идва в момент, в който в кънтри музиката набира огромна скорост - всички от Бионсе до Пост Малоун обуват каубойски ботуши и пеят кънтри.
През януари Ринго ще гостува в столицата на кънтрито Нешвил за няколко концерта и специален телевизионен филм.
„Развълнуван съм, защото ще изпълним както стари, така и от новите кънтри песни“, казва той и допълва: „Ще изпея With a Little Help From My Friends в кънтри стил, точно така - в кънтри стил! Така че нека видим…“